Cytaty

Jakiś czas temu zaczęłam zbierać cytaty, które mnie inspirują i budzą we mnie „ducha walki”. Jako, że nie każdy z moich cytatów przemówiłby do każdego (bo każdy odnosi pewne treści do siebie – dla jednych pewna myśl może być odkrywcza i odnosząca się bardzo do jego życia, dla innych – może być obojętna lub nieprawdziwa). Natrafiłam jednak ostatnio na bardzo ciekawy dekalog myśli, który w swojej prostocie mnie zafascynował. Jest to dekalog św. Jana XXIII.

  1. Tylko dzisiaj postaram się wyłącznie żyć dniem dzisiejszym, nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia.
  2. Tylko dzisiaj maksymalnie zatroszczę się o moją postawę: być uprzejmym, nikogo nie krytykować, ani tego nie pragnąć, nie uczyć karności nikogo poza samym sobą.
  3. Tylko dzisiaj będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz.
  4. Tylko dzisiaj przystosuję się do okoliczności i nie będę domagał się by to one przystosowały się do moich planów.
  5. Tylko dzisiaj przeznaczę przynajmniej dziesięć minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest do życia ciała, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy.
  6. Tylko dzisiaj uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem.
  7. Tylko dzisiaj uczynię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których czynić nie lubię, a jeżeli moje zmysły czułyby się pokrzywdzone, postaram się, aby nikt się o tym nie dowiedział.
  8. Tylko dzisiaj sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale zredaguję. Będę się strzegł dwóch nieszczęść: pośpiechu i niezdecydowania.
  9. Tylko dzisiaj będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było.
  10. Tylko dzisiaj nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się radować pięknem i wierzyć w dobro.

Moje wątpliwości budzi jedynie 7. Pewne złe kumulowane emocje mogą później mieć na nas zły wpływ, więc chyba lepiej się wygadać, przynajmniej dziennikowi lub jakoś je odreagować (sport, …)

 

Czytając dobre słowo, stykając się z nim na co dzień, powoli wsiąka ono w nasz umysł, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niestety wsiąka wolniej niż treści złe, budzące strach i zwątpienie. Dlatego dobrze jest jak najczęściej szukać okazji do poczytania czegoś dobrego, choćby to miał być 1 dobry cytat, nad którym się zastanowimy. Takie minimum dla mnie to http://www.dawkamotywacji.pl .

Szybę w drzwiach zasłoniłam plakatem z dobrych cytatów. Co prawda wymagają poprawki, bo są mało widoczne. Ale każde takie zetknięcie z ludźmi, którzy coś osiągnęli i dzielą się swoim doświadczeniem np. w postaci dobrej myśli, jest dla mnie inspiracją do działania. Także – polecam 🙂

2da6f68b7c06ecb097eaf676ec04baf4_original

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s